נראו לאחרונה
 
 
הספר "דאנק בפרצוף"   הספר "דאנק בפרצוף"
לפרטים נוספים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכל בגלל חצי מטר
הקורא המכובד יוני ביקש לדעת דבר או שניים על קלעים מצטיינים לשלוש, ולא תיאר לעצמו שיקבל 800 גרם טקסט מדופלמים על הליגה הספרדית וקשת ה-6.75 מטרים.
28/4/2011    
 

הי ערן,


ראשית, אני חייב לציין שאני מאוד מאוד מעריך את הידע שלך בכדורסל, ואתה לדעתי פרשן הכדורסל הטוב בארץ.


אממ, ככה: שאלתי היא, מיהו השחקן בעל אחוז השלשות הגבוה ביותר ומהו אחוז השלשות שלו. שאלתי היא לגבי ה-NBA, אבל בעיקר על אירופה. אשמח מאוד אם תענה לי ותודה רבה מראש, ואני אשמח אם תענה לי גם לגבי שיא עונתי. כלומר שחקן שבעונה מסוימת קלע למשל ב80% מהשלוש, או משהו כזה.


יוני


שלומות ונצורות,


אני אקח את הפנייה הזו ואהפוך אותה לאייטמון סטטל'ה. זו הזדמנות באמת.


ריישית כ, כמו שנהגה לומר סבתי מרים עליה השלום, אני מודה לך על המחמאות המפליגות. אני די בטוח שאני לא הפרשן הכי טוב בארץ, ולפחות על פי הסטנדרטים המחמירים שלי לא מספיק מקצוען כפי שהייתי רוצה להיות. לעומת זאת, אני כן בטוח שבשלב הזה של היום, השבוע, החודש ואולי גם העונה, אני עצל מכדי לבדוק לעומק את כל השאלות שרצית לדעת את התשובות עליהן.אז מה נעשה?


יש לי רעיון ביניים שבדרך כלל אני משתדל שלא לעשות, אבל לא אתבייש בו הפעם. מה דעתך שנעתיק מלה במלה, פחות או יותר, אייטמון מעניין סביב ענייני הזריקות לשלוש בליגה הספרדית שפורסם באחד האתרים שם באחרונה? עם קרדיט לכותב, ודאי שעם קרדיט.


סיכמנו?


היידה. אבל רגע, לפני זה המצפון שלי קצת מציק לי, אז אחרי בדיקה קצרה אני יכול לבשר לך שמלך השלשות בעונה הסדירה שהסתיימה לא מזמן ב-NBA הוא מאט בונר מסן אנטוניו עם 45.7%. בנוסף, ריי אלן הוא זה שזרק וקלע הכי הרבה שלשות בתולדות ה-NBA. סטיב קר מחזיק באחוזי הקליעה הטובים ביותר לאורך קריירה שלמה – 45.4.


לגבי נתון יוצא דופן במיוחד על פני עונה שלמה, ה-80% שחיפשת, זה כבר כבד עלי בשלב הזה. יורוליג? יורוקאפ? עזוב, אין חשק. בוא נתפנה לעניין הספרדי, ברשותך.ובכן כי כן, מדובר בהשוואה בין העונה שעברה לעונה הנוכחית בליגה הספרדית, בעקבות הרחקת קשת השלוש מ-6.25 ל-6.75 מטרים. הנתונים נכון ל-28 המחזורים הראשונים של העונה הזו בספרד, וכתב את הכתבה שמופיעה באתר סולובאסקט בחור בשם איגור מינטגויה. אני מקווה שהאיות נכון.


בליגה הספרדית יש 18 קבוצות, כלומר 9 משחקים בכל מחזור. על פי הנתונים הקבוצות זרקו 10,685 שלשות נכון לתום המחזור ה-28 וקלעו 3,713 מתוכן. באחוזים זה יוצא 34.94% ובממוצע לקבוצה – 21.08 זריקות. מתוכן נקלעו 7.36 במשחק.
לאורך כל העונה שעברה (כל העונה, ולא רק 28 המחזורים הראשונים) נזרקו 13,877 שלשות ונקלעו 5,275, כלומר 38.04. ממוצע הזריקות לקבוצה היה 22.67 וממוצע הכדורים שהלכו פנימה היה 8.6. אני מזכיר שהמטרה היא להשוות מה היתה ההשפעה של קשת השלוש שהורחקה בחצי מטר בקיץ האחרון וכמו שאפשר לראות ישנה ירידה קלה, כצפוי, הן במספר הזריקות והן באחוזי הדיוק.


קבוצת השלשות הטובה בספרד נכון לטווח הבדיקה המוגדר מראש היא סראגוסה עם 38.81 אחוז ואחרונה קחאסול סביליה עם 30.47. בעונה שעברה שתי קבוצות עברו את גבול ה-40 אחוז (ולנסיה עם 40.5% וריאל מדריד עם 40.2%) ושתיים אחרות גירדו את ה-40 מלמטה: קאחה לבוראל ויטוריה עם 39.9% וחובנטוד בדאלונה עם 39.7%.


שני שחקנים דייקו ב-50 אחוז ומעלה: צ'אד טופרט מסראגוסה עם 50.65% ורפא מרטינס מוולנסיה עם 50% בדיוק. ובכל זאת, גם כאן נרשת ירידה קלה לעומת העונה שעברה שבה מרטינס היה הקלע המצטיין בליגה עם 52.14%.


עם זאת, אין מסקנות סוחפות באופן חד משמעי ברמה האישית וישנם לא מעט שחקנים ששמרו על האחוזים שלהם לעומת העונה שעברה למרות הרחקת הקשת, או אפילו שיפרו אותם.


חואן קרלוס נבארו חסר התקדים עלה מ-39% בעונה שעברה ל-43.33% אחרי 28 מחזורים מפתיחת העונה הנוכחית. ג'ייסי קארול האהוד עלי מאוד באופן אישי טיפס מ-40% ל-42.86%. קארל אינגלס קלע עד לפציעה שלו 48% לעומת 43% בעונה שעברה. סרגיי גלאדיר ממנרסה טיפס מ-33 ל-36 אחוזים.גם שחקנים שאינם מוגדרים כקלעים טבעיים כמו פרננדו סן אמטריו, למשל, קולע כמעט אותו דבר: 33% בעונה שעברה, 34% בעונה הזו. אנדי פאנקו מסן סבסטיאן, עוד שחקן שאינו משחק כשוטינג גארד אלא כסמול פורוורד ולא נחשב לקלע טבעי, שומר על ה-36% שלו מהעונה שעברה.


עוד 3'ים ששיפרו מאוד את הידית למרות המרחק הם קרלוס סוארס מריאל מדריד (מ-41 ל-44 אחוז), אלכס מומברו מבילבאו (מ-34 ל-40 בעונה הזו), וגם ויקטור קלאבר מוולנסיה שעד לפציעה דייק ב-42% אחוז הזריקות שלו לשלוש לעומת ה-32 מהעונה שעברה.


וישנו גם הצד השני: ספציאליסט כמו לואיס בולוק צנח מ-49% לשלוש בריאל מדריד בעונה שעברה עד 31% בסביליה העונה. סרחיו יול ירד מ-48% ל-39%. יאניס בלומס, הלטבי של בילבאו, נפל מ-42% ל-31% וננדו דה קולו מוולנסיה, גארד נאה כרפאל בדרך כלל אבל לא פיור שוטר, צלל מ-40 עד ל-26. גם ריקי רוביו, חסר של רב"ס, נמצא בעסק: הוא יושב על 22% בלבד מ-6.75 מטר לעומת 40% שהיו לו ב-6.25 של העונה שעברה.


איפה כן יש השפעה די ברורה נכון להיום? אצל השחקנים הגבוהים, שאינם נודעים כזורקי שלשות קבועים. כלומר, לא מירזה טלטוביץ' או אראזם לורבק.פליפה רייס, למשל, לא הרבה לזרוק שלשות לאורך הקריירה שלו, אבל בעונה שעברה, אחרי שהרביץ 4 מ-8 לאורך כל העונה הסדירה, תפס פתאום תיאבון ובפלייאוף סיים עם 7 מ-19 (37%). העונה יש לו בינתיים 2 מ-8, 25% בלבד. ג'וש אסלין מאסטודיאנטס, שזרק 33 פעמים בעונה שעברה, לקח רק 8 העונה וקלע רק אחת. סרגיי (או איך שקוראים לו) לישצ'וק מוולנסיה שזרק 29 פעמים משלוש בעונה שעברה ודייק ב-49% מפתיעים, לקח רק 11 זריקות העונה וקלע אחת. אדוארדו הרננדס-סונסקה מאסטודיאנטס, שבעונה שעברה הרביץ 11 מ-29 (38%), צמצם משמעותית את מספר הזריקות ועומד על 2 מ-4 בלבד.830 גרם טקסט בלי לשים לב?


יש גבול לכל דבר.


שלומות ונצורות בשלב זה.

 
 
שוטה הנבואה
 
 
קצת קארים, שיהיה. ...
 
 
אחרי דנילוביץ' ומאיירס, הנה עוד שני אירופיים מובילים. ...
 
 
יאאא אולוהייים! איזה צילום. ארל האליל מקבל ערך. ...
 
 
 
 
 
 
 
Powered By Art-Up