נראו לאחרונה
 
 
הספר "דאנק בפרצוף"   הספר "דאנק בפרצוף"
לפרטים נוספים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
גם את הגיבור הקשוח הוא הוריד
ליאור אליליהו ממשיך להסעיר, ואחרי אתמול הוא כבר במקום ה-11, אוסף אוויר ומסדר את הנשימה לקראת הרגע הגדול: כניסה לעשרת הגדולים של הנבחרת בכל הזמנים.
6/9/2012    
 

ליאור אליליהו קלע במוקדמות אליפות אירופה 16.8 נקודות בממוצע למשחק עד עכשיו. נותרו לו, כמו לנבחרת כולה, שני משחקים מול סלובקיה בבית וסרביה בחוץ.

ממוצע הקריירה שלו במעט יותר מ-90 משחקים בנבחרת ישראל הוא 12.3 נקודות, אבל עכשיו הוא בשיא הקריירה שלו, אולי אפילו עוד לא הגיע לשם.

סתם כדי לקבל פרופורציות, היחידים שקלעו מעל 16.8 נקודות לאורך קריירת הנבחרת כולה היו שני יחידי הסגולה: דורון ג'מצ'י (18.4) ומיקי ברקוביץ' (17.2).

כדי להדביק אותם אליליהו יצטרך לשחק אפילו יותר טוב מזה בעוד טורניר ועוד טורניר ועוד טורניר, כולל משחקי הכנה, עד שיהפוך את ה-12.3 הנוכחי הזה לסביבות 17.5 נניח.

קשה מאוד, אבל לא בלתי אפשרי. את הקיץ הזה, למשל, הוא התחיל עם 10.8 בממוצע. והנה, צעד אחרי צעד הוא מטפס לכיוונם של גדולים.

אולי הוא לא צריך להביט עד כדי כך רחוק. לפני שמגיעים לפסגות של ג'מצ'י וברקוביץ' יש עוד שחקנים שצריך ליישר איתם קו מבחינת ממוצע קריירה: טל ברודי ולבאן מרסר, למשל, שנעים בין 15 ל-16 נקודות בממוצע לאורך קריירת נבחרת שלמה. נראה אותו מגיע לשם, נראה אותו, היה אומר ודאי שליימ'ה לו היה נשאל, אבל כמה טוב שאיש לא שואל אותו.

בינתיים, אם כל אלה לא צריכים לחשוש שליאור יעבור אותם מבחינת ממוצע, הם בהחלט אמורים להתחיל ולהרגיש את האליליהו שבו מקרוב. כי במספרים מוחלטים, אליהו הולך ומתקרב משמעותית מיום ליום.

הוא הספיק לעשות ריצה מרשימה הקיץ, כולל הגעה לרף 1000 הנקודות בנבחרת ישראל ואחר כך דילוג מעל שחקנים שעשו את זה כמוהו, דוגמת עופר אשד ז"ל, תני כהן-מינץ ותומר שטיינהאור, שכולם נסוגו שלב אחד לאחור בדירוג בגללו.

ובכן, עוד שחקן נפל אתמול שלב אחד בדירוג לנוכח הדהירה של ליאור, והפעם זה מאירק'ה רב הרושם. מי שפרש מהנבחרת לפני כמה זה היה – שלוש שנים? – החל אתמול את הנפילה בדירוג טבלת כל הזמנים וצנח מ-11 ל-12. עם הזמן הוא ייפול עוד ועוד לטובת שחקנים חדשים שיגיעו רחוק. עומרי כספי, למשל, אם כי יעבור לא מעט זמן עד שזה יקרה.

אין מה לעשות. טבעו של עולם. אני זוכר את אשד יושב במקום העשירי עם ה-1,014 נקודות שלו, אבל בינתיים חצו את ה-1,000 ואותו שחקנים כמו טפירו, בורשטיין, אליהו ומפה לשם הוא כבר במקום ה-15.

כך או אחרת, אחרת או כך, אפילו טל בורשטיין שפרש מכדורסל לפני מספר ימים בסך הכל, לא יכול להיות רגוע. למעשה, הוא הבא בתור. אם אליהו יקלע בכל אחד משני המשחקים הקרובים אפילו קצת פחות מאותן 16.8 נקודות שהציב עד עכשיו בטורניר, הוא יעבור את בורשטיין, ידחק אותו למקום ה-11 ויחתום את הקיץ בכניסה מסעירה לתוך עשרת הגדולים בכל הזמנים.

בקיץ הבא הוא כבר ישאף לטופ 5, ויעבור את מוטי דניאל, טל ברודי, לבאן מרסר ויניב גרין. ואם יותם הלפרין ימשיך לקלוע סביב 6 נקודות במשחק כמו עכשיו, ליאור יעיף אותו מהחמישייה במוקדם או במאוחר. וכשזה יקרה, יותם כבר לא יוכל לחזור.

אליליהו בשיגעון, נתקשה להכחיש זאת.

אם החשש של הלפרין הוא מאליליהו (מונחים שאני ממציא, כן? ספק אם החבר'ה המכובדים האלה מודעים למשהו מתוך הכתוב) כשמביטים על העתיד הקרוב והרחוק, החשש של ליאור צריך להיות מעומרי כספי.

כספי צעיר בשלוש שנים וקצר בסביבות 50 משחקים. ולחשוב איפה הוא יכול היה להיות ברשימה הזו כבר עכשיו, אלמלא החמיץ שתי אליפויות אירופה ושורה ארוכה של משחקי הכנה.

נכון להיום לכספי יש פחות ממחצית הנקודות של אליהו בנבחרת, אבל קצב ההתקדמות שלו גדול יותר. ממוצע הטורניר שלו עומד נכון לעכשיו על 19.6 נקודות, וממוצע הקריירה שלו בנבחרת הוא 13.2. מספרים טובים משל אליליהו.

ברם אולם ואף על פי כן, כספי הוא שחקן NBA, כן? אם יישאר שם גם בשנים הבאות הוא יחמיץ לא מעט משחקי נבחרת. יותר מאשר אליהו. קרוב לוודאי.

ככל שליאור יקלע יותר עכשיו, כשהוא בשיאו, ובשנתיים-שלוש הקרובות, לפני שתגיע ירידה כלשהי, ככה יהיה קשה ואולי בלתי אפשרי לכספי להשיג אותו.

על היפלטותם של בעז ינאי (3 ברשימה) ונדב הנפלד (4) מהחמישייה מוקדם לדבר. להלפרין יש הרבה מאוד עבודה עדיין, אבל גם מספיק זמן לשחק בנבחרת. עושה רושם שבעוד, נניח, שניים-שלושה קיצים, גם יותם וגם אליהו ידחקו את היונה מחוץ לחמישיית כל הזמנים ויתפנו להפיל את ינאי למקום החמישי אחרי שניהם. בוזי יעמוד שם עד שיגיע, אם וכאשר, עומרי כספי. ושוב, מותנה בזמינות שלו לנבחרת.

כי אם לא כספי, ינאי לא אמור להיות מודאג מאיש נכון להיום. פניני לא פוגע וכבר בן 29, ואלכס טיוס (ממוצע 13.8) רק התחיל.

ספק אם טיוס ימשיך בנבחרת ליותר משניים-שלושה טורנירים נוספים. זה לא לבאן מרסר ששיחק פה את כל הקריירה האירופית שלו, כן? טיוס מגיע תיכף לקאנטו, יראה מקומות אחרים, ישמע שפה אחרת, ירוויח ביורו. במוקדם או במאוחר הזיקה לכאן תיחלש וסביר שלא יתמיד לאורך שנים רבות. מן הסתם ילכו מתישהו על סילבן לנדסברג במשבצת המתאזרח של הנבחרת.

אוקיי, הלכתי רחוק מדי עם הנתונים האלה והספקולציות. שמא נחיה ממשחק למשחק כמו אחינו מהביפ המזורגג? ייתכן שכן. לא נכחיש זאת, אף לא נאשר.

שלומות ונצורות בשלב זה.

 
 
שוטה הנבואה
 
 
קצת קארים, שיהיה. ...
 
 
אחרי דנילוביץ' ומאיירס, הנה עוד שני אירופיים מובילים. ...
 
 
יאאא אולוהייים! איזה צילום. ארל האליל מקבל ערך. ...
 
 
 
 
 
 
 
Powered By Art-Up