נראו לאחרונה
 
 
לאספנים: יומן הכדורסל 2003/04   לאספנים: יומן הכדורסל 2003/04
לפרטים נוספים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחרי עשרים שנה (כמעט)
הגיעה 'ונשאלת השאלה' והעלתה את קווינסי לואיס ואנדרס נוצ'יוני לכותרות כאילו עכשיו 2002/2003. יש פתרון, יש זוכה ויש גם חידה חדשה.
26/12/2021    
 

לפעמים צריך אדם לעצור ולהביט סביבו כדי להבין את גודל הרגע, השעה או השנה. ובלי להיות דרמטי מדי הנה העניין: מאז קיץ 2006 מרביץ כדורסלע-האתר חידות מצולמות ומעניק פרסים. האם יש לזה אח ורע בעולם האמיתי, או שאנחנו לבד בעולם שיצרנו לעצמנו?

כך או אחרת, חידת קווינסי לואיס ממכבי ת"א ואנדרס נוצ'יוני מטאו ויטוריה היתה האחרונה לשנת 2021. זמן להביט לאחור בסיפוק מסוים ולדעת, שהמוני בני העם ובנותיו ליוו את הפורמט הזה ורצו איתו לאורך שנים. מאות ודאי נטשו עם הזמן, אחרים הגיעו במקומם ופה ושם אפשר לזהות גם פותרים שהיו כאן מהתחלה ועד היום, ומקפידים שלא להשאיר אף חידה יבשה בלי פתרון.

כמאמר המחבר אהוד מנור ז"ל, בשיר שיועד דווקא לקבוצת הביפ המזורגג מנתניה אי אז בימים: "נרוץ, נרדוף, נשיגה – מקום ראשון בליגה". כאן בדיוק החידה הזו שואפת להיות, למעלה. קבועה, מבוססת, מציעה את תפארתה ואת שגרתה גם יחד לבני העם הממתינים בציפייה, עטים עליה כשהיא מופיעה וכשהיא נעלמת ממתינים לזו שאחריה.

סוף שנה נו, קצת נסחפתי. מותר לפרוק 150 גרם טקסט יש מאין.

ולעניין עצמו: חדי העין קלטו בתוך המלים הגדולות גם את הפתרון לחידה הנוכחית: מימין, קווינסי לואיס, שחקן שהגיע לעונה אחת במכבי ת"א (2002/03) כמחליפו של אנתוני פארקר, וכשהסתיימה אותה עונה לא חזר לכאן מעולם. משמאל אנדרס נוצ'יוני המוערך מטאו ויטוריה ונבחרת ארגנטינה, מהטובות בעולם בעת ההיא, עוד לפני שיצא לקריירת NBA בת כ-550 משחקים בשיקגו, סקרמנטו ופילדלפיה.

הצילום לקוח לפיכך מ-2002/03, עונה שהסתיימה בזכייה באליפות ובגביע מקומיים תחת דייויד בלאט כמאמן ראשי כמעט ללא הפסדים, אבל בסיומה – ועוד לפני כן - התעוררה תחושה בצורך במשהו אחר מבחינת מכבי ת"א. בלאט, כזכור או שלא, פינה את מקומו בתום שתי עונות במשבצת המאמן הראשי לטובת חזרתו של רבי פנחס הגרשוני, ושב לעבוד כעוזרו. 2003/04 הפכה להיות עונה זכורה במיוחד בתולדות מכבי ת"א והיא נחתמה בזכייה באליפות היורוליג בתל אביב. אחריה הגיע תורו של בלאט להרגיש שמשהו חייב להשתנות, והוא נפרד מגרשון וממכבי ת"א ויצא לניכר כדי לרכוש בזכות ולא בחסד את הכינוי הכדורסלעי "מאמננו הגולה". יחלפו שנים עד שישוב בדיוק לאותו מקום אותו עזב.

וכך או אחרת, אחרת או כך, בואו נסגור את 2021 כהלכתה בטקס הגרלה מרטיט המבוצע זו השנה המי יודע כמה בידי אנ-דנ-דינו ראדג'ה, ענק הרוח והקומה מקרואטיה. לאורך השנים האיש חשב לא פעם ולא פעמיים לנטוש אותנו, לבעוט לנו בתחת, פשוט לעזוב. נמאס לו, הוא רטן. הוא לא מתוגמל דיו, הוסיף. ברם-אולם בשום שלב לא אפשרנו לו לבצע את זממו. חידת 'ונשאלת השאלה' בלי ראדג'ה היא כמו זריחה בלי שמש, כמו שינה בעיניים פקוחות, כמו להקליד על מקלדת מקולקלת.

חסרת ערך, בקיצור.

עשרות פתרונות הגיעו בשבועיים האחרונים אל תיבת המייל הנשיאותית. בחלומי, אגב, אנחנו חוזרים לשצף-קצף, קצב של אחת בשבוע, פמפומים בלתי פוסקים בפייסבוק ובשורה הרצה שאינה קיימת עוד ומחזירים את החידה לגדולתה. בינתיים, נסתפק בזה.

הנה שועי עולם שזיהו את לואיס ונוצ'יוני בלי לטעות: דוד אורנשטיין, שחר קסטן, דודי גרינפלד, אור נתנאל, מיכאל פניק, ברוך קרמר, שני מאיר, רפאל לוי, ליאור קרוצ'רו, רונן נחום, גיא נחומי, אריק שולב, דביר שמעון, קדרי רז, יניב שכטר, גיל גרוס, אריאל שפירו, אלי רגב, חן סלע, אסף קמינסקי, עתיר שמידט, איתי עייק, ארז מטלון, עודד פאר, ישראל לוגסי, עמית פיין, קובי דסקל, מאיר אפשן, ינאי גדרון, אמיר שהרבני, זכי פליישמן, שי הופמן, קובי גרידינגר, שי פיין, עופר שמור, מוטי אנגלשטיין, גיא ללא שם משפחה, סמי זליקסון, מנחם הבר, אלירז פולק, ניצן כהן, יותם בוטנר, זאב לפידס, אורן עפרון, יניב שפירא, דרור ישראלי, יובל שושן, אייל גבעוני, בועז ברינדט.

והיו גם טעויות או אי הבנות או יכולת חלקית. לא הרבה, אבל היו: אחד חשב שנוצ'יוני הוא למעשה הוגו סקונוקיני. אחר הסתפק בזיהוי של לואיס בלבד, ולא עלה לשלב ההגרלה. אחד העריך שקווינסי לואיס הוא בכלל שון ג'יימס. אחר התבלבל או שלא, וכתב קווינסי מילר (ומה לעשות שגם שחקן בשם הזה שיחק במכבי ת"א).

העברתי אחר כבוד את כל שמות הפותרים נכונה אל אנ-דנ-דינו. הוא רשם את כולם על פתקים ואחר כך קיפל אותם, מעך אותם, ערבב אותם, בחש פעם אחת ופעם שנייה, ואז גם פעם שלישית ורביעית, ובחר בפתק אחד. הוא פתח את הפתק, יישר אותו, מתח את קצותיו, ואז הודיע לי שהזוכה הפעם הוא . . .

הוא . . .

הוא . . .

סמי זליקסון!

יאאא אולוהייים, יא סמי!

זכית בכדורסלע-המגנט! קולט?

שלח נא את כתובתך המלאה חבר, ותקבל עד לשם מגנט של כדורסלע, לא פחות ולא יותר.

תודה לבני העם ולבנותיו (אני יודע שגם אתן כאן לפעמים, השמיעו נא קול ושלחו פתרונות לעיתים תדירות) על השתתפות ערה בחידת קווינסי לואיס ואנדרס נוצ'יוני.

חידה חדשה כבר ממתינה לכם, צאו ופצחו אותה פצח היטב.

שלומות ונצורות ובהצלחה.

 
 
שוטה הנבואה
 
ארועים לתאריך: 10/08/2022
 
  נרימה כוסית לחיי 
מרקוס פייזר
 
  נרימה כוסית לחיי 
איגור קודלין
 
 
הלו סטנלי! ...
 
 
מי השחקן? ...
 
 
אברהם חמו, ידו בכל ויד כל בו, מצטרף אלינו. הכבוד כולו שלנו. ...
 
 
 
 
 
 
 
Powered By Art-Up