נראו לאחרונה
 
 
לאספנים: יומן הכדורסל 2003/04   לאספנים: יומן הכדורסל 2003/04
לפרטים נוספים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פסל מהלך
ליטאי חובב דאנקים, ארוך וחזק, נגר מהעונשין ככל הזכור, שסיים את הקריירה ב-2017. טוב שיש כדורסלע כדי להעלותו מחדש, ולו לרגע, לכותרות.
2/4/2022    
 

התקשקשתי יותר מדי זמן עם החידה של רוברטאס יבטוקאס, לא נכחיש זאת, ואייטמון הפתרון עולה באיחור בן שבוע. סליחה ומחילה.

היינו ביבטוקאס.

אותו סנטר ליטאי מחוטב, מפוסל, עצום מימדים, שריריו משורגים והוא רובוטי-משהו, ולא רק בריטאס וילנה שיחק אלא גם בפנתינאייקוס.

קריירה בת 17 שנים היתה לו. 12 מהן היו בליטא – 6 עם ריטאס, 6 עם ז'לגיריס. בין לבין, בנוסף לפנתינאייקוס, הרביץ תורה והטבעות גם בולנסיה, חימקי ודינמו מוסקבה. אלוף היורוליג ב-2007 עם היוונים והוסיף גם זכייה בדאבל המקומי שם באותה עונה. אלוף היול"ב קאפ עם וילנה ב-2005. תשע אליפויות בליטא. שיחק גם בנבחרת ליטא באליפות כזו ואליפות אחרת כמיטב המסורת, ועוד כהנה וכשמה.

היה לו ניתור גבוה במיוחד, ודאי בצעירותו. מאוד יכול להיות שהצילום שהופיע בכתב החידה (או שמא בתמונת החידה) לקוח משנת 2000 או 2001. בשתיהן הוא זכה באליפות ההטבעות שהתקיימה במהלך משחק האולסטאר בליטא. ב-2001 הוא הטביע במסגרת התחרות לסל שנקבע בגובה 3.65 מ', 60 סנטימטרים מעל לגובה החוקי והרשמי.

ב-2001 הוא גם נבחר במקום ה-55 בדראפט ה-NBA על ידי סן אנטוניו ספרס, ברם-אולם מעולם לא יצא לשחק ב-NBA. ידוע וזכור – למעטים, אני מניח – כאחיו הצעיר של ארתוראס שבעצמו היה שחקן. נמוך יותר, בסגנון שונה, יעיל מאוד. יעיל יותר, ככל הזכור. ועוד הוא זכור בשל אותה תאונת דרכים קשה שעבר כאופנוען ב-2002, ובגללה ובעקבות הפציעות שספג נאלץ להחמיץ עונה שלמה לאחר מכן.

לאחר פרישתו קיבל תפקיד ניהולי בז'לגיריס ובהמשך אולי גם בהתאחדות הליטאית, מי זוכר, מי יודע. לא קריטי אם לא נתעמק בנושא, האין זאת?

שמא נתקדם? שמא אינדיד.

אלה הפתרונות השגויים שהגיעו לחידת יבטוקאס: אחד כתב דיאן טומאשביץ' מסרביה. שני הלך על אבי קזרנובסקי מישראל. שלישי ואף רביעי חשבו שמדובר במרטין מיורספ מאסטוניה. חמישי הניח שהאיש הוא איבו נאקיץ' מקרואטיה. שישית כיוונה לבושטיאן נכבאר הסלובני. והיו גם מי שטענו שמדובר ביבגני פשוטין הרוסי, שניים נוספים שמו מבטחם בהאנו מוטולה הפיני ובתיבת המייל הנשיאותית נחת אפילו שמו של ג'ק אייזנר הפולני-אמריקאי, שעד לנבחרת ישראל הגיע בזמנו.

נו, הרבה יצירתיות הראה העם הפעם. לצד קלישות, כמובן, בואו לא נכחיש זאת.

ואלה שמות שועי עולם שזיהו היטב ונכון, זה שבעצם אותו דבר במקרה הזה: דודי גרינפלד, מאיר אפשן, יגאל ניימן, אורן אלגר, יניב שכטר, דור רוטנשטרייך, אהד אפרתי, אור נתנאל, רוני לב ארי, יונתן שר, שי פיין, דוד אורנשטיין, עמית פיין, יניב שפירא, אורן עפרון, אמיר שהרבני, מוטי אנגלשטיין, ינאי גדרון, עופר שמור, שחף יוספי, סער דגן, אמיר מטרי, דן ארטובסקי, ניר ענבר.

יפה, יפה, רשימה נאה כרפאל לפחות, אם לא יותר.

העברתי את שמות כל הפותרים לידי ענק הרוח והקומה מקרואטיה, אנ-דנ-דינו ראדג'ה, אשר משמש אצלנו כמגריל ברבע משרה ובהתנדבות. זו הזדמנות נוספת להודות לו על העבודה היעילה שהוא מבצע לאורך השנים, ובעיקר על הטקס שכולנו כבר רגילים לו: הוא רושם את שמות כל הפותרים על פתקים, אחר כך הוא מקפל אותם, בוחש בהם, מערבב אותם, מקווצ'ץ' אותם ומקפיד גם לכווץ אותם, ואז הוא נותן עוד ערבוב ועוד בחישה.

ובסופו של דבר הוא שולף פתק אחד, ממש כפי שעשה הפעם, פותח את קפליו, מיישר אותו, ומודיע לי שהזוכה הפעם הוא . . .

הוא . . .

הוא . . .

אמיר שהרבני!

יאאא אולוהייים, אמיר!

זכית בכדורסלע-המגנט! מאמין? קולט?

ותגיד רגע, בילדותי ובנעוריי ואף בבחרותי גרתי בפתח תקוה, עיר האורות של המזרח התיכון ללא ספק, ובקומה שמתחת התגוררה משפחת שהרבני. יש קשר משפחתי? אם כן, מסור נא ד"ש לשלישיית האחים לבית שהרבני שלימים חזרה בתשובה. היו ימים, לא נכחיש זאת. אף לא נכחד.

ועד כאן חידת רוברטאס יבטוקאס, הפסל הליטאי המהלך בגובה 2.11 מ'.

תודה לכולם על ההשתתפות. למדייקים, לטועים ולעם ישראל חי בארץ ובגולה.

חידה חדשה כבר ממתינה לכם, צאו ופצחו אותה היטב, בני העם ובנותיו.

שלומות ונצורות ובהצלחה.

 
 
שוטה הנבואה
 
ארועים לתאריך: 27/05/2022
 
  נרימה כוסית לחיי 
הארון ארדנאי
 
  נרימה כוסית לזכר 
מרגו דידק
 
 
"זהו, ייאוש: מעכשיו 30 מעלות ומעלה במשך 120 ימים לפחות". ...
 
 
מי זה? ...
 
 
אברהם חמו, ידו בכל ויד כל בו, מצטרף אלינו. הכבוד כולו שלנו. ...
 
 
 
 
 
 
 
Powered By Art-Up