מייקל אוג'ו
תאריך לידה: 05/01/1993
תאריך פטירה: 07/08/2020


הדבר היחיד שידוע בוודאות על מותו של מייקל אוג'ו הוא שמדובר בטרגדיה איומה. הסנטר הניגרי-אמריקאי בן ה-27 הלך לעולמו במהלך אימון קדם עונה בבלגרד. הוא לקה בליבו, קרס ומת. לאחר מותו החלו הדיווחים לזרום, אם כי בצורה מתונה יחסית לגודל האירוע – בכל זאת, לא כל יום ספורטאי מקצועני בגילו מת באימון.

כיאה לעידן הנוכחי, הדיווחים יצאו החוצה באופן לא-בהכרח-אחראי. נשיא הכוכב האדום, נבויסה צ'וביץ', פוליטיקאי צבעוני ואיש חזק מאוד בסרביה בכלל ובכדורסל המקומי בפרט, סיפר בראיון שאוג'ו יצא חיובי בשלוש בדיקות קורונה, ברם המועדון גילה על כך רק לאחר מותו. הכוכב האדום דרשה לחקור את מותו, אבל נכון לכתיבת השורות, כחודש וחצי לאחר מותו, רב הנסתר על הגלוי ותשובות חד משמעיות אין.

אוג'ו נולד בניגריה, למד בתיכון בארה"ב ושיחק ארבע עונות באוניברסיטת פלורידה סטייט. כמו לא מעט ענקים (2.16 מ') לפניו, הוא לקה ביסודות ולא ראה יותר מדי מגרש תחת לנארד המילטון, על אף שהיה שחקן חמישייה במשך שנתיים. הוא סיים את קריירת המכללות עם ממוצע של פחות מעשר דקות למשחק, אבל כסיניור הראה שיפור גדול והפך מקלע של למטה מ-40% מהקו לקלע של 81% בקבוצה שרצה יפה רוב העונה, אבל הודחה במשחקה השני בטורניר ה-NCAA. זוכר אותו טוב משידורי המכללות הליליים באולפן הצר של ONE על גבול רמת גן-בני ברק.

את כל הקריירה המקצוענית שלו הוא שיחק בסרביה. התחנה הראשונה היתה FMP בלגרד, לשעבר רדניצ'קי ולמעשה מעין קבוצת בת של הכוכב האדום לאחר שזו התאחדה עם ז'לזניק. רגע, תנו לקרוא את המשפט הזה שוב, להבין מי נגד מי ובעיקר למה.

בדומה לג'ונה בולדן, ששיחק שם שנה לפניו, גם אוג'ו קפץ כיתה בעונתו השנייה והצטרף לכוכב האדום. הוא הספיק לשחק בה שנתיים בטרם מותו, השנייה שבהן ביורוליג. אוג'ו לא הבריק במיוחד כסנטר מחליף, בעיקר לא בהתקפה כאמור, אבל האורך והחוזק שלו הפכו אותו לשחקן מעניין שניתן היה לצפות שימשיך להשתפר עם השנים. זה כבר לא יקרה, למרבה הצער. במשחקו הלפני אחרון בקריירה, אגב, הוא קלע 3 נקודות ב-9 דקות מהספסל בניצחון בית על מכבי-לנצח-עלית-מבחינתי-תל-אביב.

בתקופת הקולג' התפרסמה כתבה מעניינת על אוג'ו, שמידת נעליו היתה 56 שזה, אם שאלתם את עצמכם, פחות או יותר כמו של שאקיל אוניל. על פי הדיווח, חברת "נייקי" רכשה ב-15 אלף דולרים מכונה מיוחדת שתייצר לו ולענקים דומים נעליים במידות גדולות. הוא עצמו סיפר בהתרגשות שזו הייתה הפעם הראשונה בחייו בה שיחק עם נעלי כדורסל בגודל שלו, בעוד קודם לכן נאלץ לשחק עם נעליים שהיו קטנות עליו ולוחצות על הרגל.

לימים נדע האם הוא היה הכדורסלן הפעיל הראשון שנפטר ממגפת הקורונה, ששינתה את חיינו לחלוטין ב-2020. לו ולמשפחתו זה כבר לא ישנה הרבה.

 
 
 
 
Powered By Art-Up