מלים מלים הוא הגה ממוחו הקודח
רן בורוכוב-סוקולוב מרביץ עוד צמד סיפורים, כהשלמות לשורות מחץ ששלח ואיתגר איש הזאב, אלעד זאבי. ויש גם פרשנות.
24/8/2010    
 

סיפור ראשון


"פשיטת רגל אני אומר לך, פשיטת רגל! ואתה חבוב, גם תפשוט יד. ואם זה תלוי בי, וזה תלוי, גם תפשוט את המכנס כדי להביא לחם לילדה הג'ינג'ית הסתומה שלך.


אגב בלי קשר, חשבת פעם איך יצאה לשני תימנים ילדה ג'ינג'ית? ראבאק, מי שמע על ריאליטי כזה? מאיפה הבאת את זה? אתה אשכרה חשבת שאנשים יפתחו את הטלוויזיה כדי לראות שמנים נשקלים בלי חולצות בהנחיה של ציפי שביט? אתה דפוק? מה זה פה, CNN או בי.בי.סי. פריים? ספורט חמש + לייב גולדה מאיר*?עכשיו תקשיב ותקשיב לי טוב: אתה הולך להרים ספקטקל, כזה דבר לא היה בעולם, אפקט הפחד, הישרדות , האח הגדול ו-ER ביחד. אנחנו זורקים לתוך נחל הקישון 20 מתחרים, 12 תנינים, חמוס ומשרוקית. עוקבים אחריהם שבועיים ויהיו להם גם משימות. ברור שלחמוס יש זכות וטו, נו מה? הכל בליווי מוזיקלי של קרן פלס ואחינועם ניני**, וצפייה בלופ של מיטב משחקי נבחרת יוון, לא חשוב באיזה ענף.


כשהם כבר בטוחים שהכל נגמר, אנחנו מוציאים אותם ומתחילה התחרות האמיתית - ארל וויליאמס בודק להם את הצורה, ולא משאיר אף נקודה בלתי מבוקרת.


שופטים***? תביא משהו זול, איזה ליצן שלא מבדיל בין שחיין לירקן לחלבן לשפן, או מישהו שהיה פעם בטלוויזיה אבל אפילו אמא שלו לא זוכרת איך הוא נראה, או סתם מישהו שלא פוחד מכלום. אז אני זזתי, נדבר לקראת הגמר הגדול".


משה גרטל בהה בהלם. מפעיליהם של בץ, שבי ועוזה נראו ספק מזועזעים, ספק נגעלים. זו הייתה הפעם הראשונה – והיחידה – שמישהו ראה את גיא פניני בוכה. עם דמעות והכל.


פרשנות בורוכובית


*גולדה מאיר - ראשת ממשלה. סבתא של בורוכוב היתה האישה היחידה בעולם שלא פחדה ממנה ובשנת 1952 נפגשה איתה לפגישה בדלתיים סגורות, בסיומה גולדה הודיעה על סלילת כביש לכפר קיש. אומרים כי גולדה יצאה מיד לאחר מכן לחופשה בבית הבראה. אנקדוטה אמיתית לחלוטין, היידה סבתא.


** וזה דבר מאוד רע.


*** ישנם בירושלים וביורוליג. ניתן להחליף ביניהם מבלי שאיש ירגיש


סיפור שני


השנה הזאת של החופש מהקולג' באינדיאנה היתה שנה מוזרה בשבילי. באתי, הלכתי, הסתובבתי. מי חלם אז על אליפויות, על מג'יק, על ג'ורדן. כולה הייתי לארי הקטן הדביל שיודע לקחת ריבאונד שעכשיו בעטו אותו מהקולג'.


ריבאונד והגנה זה מה ידעתי. מי נתן לי לזרוק בכלל עם "הבעיה" שלי? כאילו, אינדיאנה זה מקום קטן. אתה לא אומר "פגר של רקון בשיחים של הכושי החרש" והופ - כל המדינה יודעת על האצבע השביעית שלך.


NBA? מי חלם אז. סבתא* חלמה תמיד שאהיה מעצב הג'ינסים הראשון במשפחה, ותאמינו לי, לסל לא ידעתי לזרוק, אבל לתפור מכפלת ורודה על המכנסונים הקטנים של החברה, אוהו. יש יתרונות לאצבע שביעית**.בקיצור, בקיץ ההוא הגיע לעיירה שלנו קרקס. בעצם מה אני אומר קרקס, אוסף של נוודים על חמורים שלא התקלחו שנתיים. ומה אני אומר עיירה, אוסף של נייחים על חמורים שלא התקלחו שנתיים.


מוקדם בבוקר דפקו בדלת של סבתא. אז אחרי שהיא רוקנה עלי את המחסנית של השוט גאן, הגמד יצא מאחורי הסלע וצעק לה: "גברת בירד, שמענו יש לך נכד שעושה קסמים עם מחט ואצבעון".


שתי בעיטות סבתא אחר-כך (יש להן עצמות חדות לזקנות האלה!) ארזתי את 7 האצבעונים שלי ורצתי לכיכר. עבודה זאת עבודה, אז עוד לא שמעו כאן על מקסיקנים.


עוד היה חשוך כזה, אבל מהאוהל של הכלומצ'יקים האלה מהקרקס היה כבר רעש אימים, משהו שנשמע כמו תחרות משיכת עיזים בבוץ, רק היה שם רעש כמו של מכסחות דשא, מינימום מנוע 7000. צ'ק צ'ק צ'ק***הציפורים ברחו כבר עד לקליבלנד פינת מיאמי. ברור שמישהו אחר היה מפחד, אבל אני שמעתי את סבתא שלי נוחרת מגיל 5, אז קטן עלי רעשים כאלה של מגרסה.


בכל זאת היססתי, ככה אני, בתחתונים, על הבוקר, עם בדי הסאטן הוורודים שלי (כוננות!) 7 האצבעונים הירוקים והכל, מה ישים עלי בכלל – אבל באותו רגע הבנתי: זו המסיבה, מי שבא לו – בא. נכנסתי לשם ועשיתי את מה שעשיתי. מאותו היום, כדורסל הוא לא אותו דבר".


פרשנות סוקולובית


*באיזורים הנ"ל של אינדיאנה, נתן להחליף את המילה סבתא גם במילים אמא, דודה, אחות, דודנית, גיסה, אחיין, סבא, בואש מחמד, גרג קייט.** תשוקתה של סבתא בירד נעוצה בעובדה כי בשדרה החמישית במנהטן ישנם 16 מעצבי ג'ינס אשר מוצאם באוהיו השכנה, אשר כידוע בכל רחבי אינדיאנה אינה אלא "מדינה מוכת שחין וקקה של גרמנים מסריחים".


*** רעש מאוד חזק וגדול של גזיזה אימתנית, רמז מטרים למאורע המדמם הכפול (!) הקרב ובא.

 
 
איציק כהן
 
 
הארי נילסון
 
 
Powered By Art-Up