גבירותי ורבותי, הקפטן שלכם מדבר
ואני חשבתי שהוא מדריך ילדים פעם בשבוע בגבעתיים-המתנ"ס. קבלו את רן בורוכוב-סוקולוב, קפטן נבחרת הקראטה של ישראל באליפות אירופה, בלבדית לכדורסלע-האתר.
29/11/2010    
 

בסוף, כשאני צולע קלות ומסדר את שארית השיניים שהרוסים שכחו לאסוף, נכנסו הבנות של רמת חן לאימון. שיקי פלח ניסה להגיד להן משהו בקולו המיוסר, אבל שמרית גיגי הסימפטית דווקא התעניינה בענף הפיג'מות היפניות שלנו.


על כדורסלע-האתר היא לא שמעה, גם לא על השם רן בורוכוב-סוקולוב. נדהמתי ונאלמתי אלם ודום, אך אינני נוטר לה טינה. להיפך, יש לי עוד תקווה בעבורה, אולי עוד תחזור בתשובה ותצטרף אל נתיני הסיפרה ועוד יותר יפה, תצטרף לאנשי הקראטה העשויים ללא חת וללא חסה.


הבטחתי לה שתוך כמה שנים, עם הגובה שלה, היא בנבחרת, מועמדת לגיטימית למדליה. לך תדע.


הערת ביניים סוקולובית רגעית-אסוציאטבית-אופיינית: לחסה יש מאזן קלוריות שלילי. משמע האכילה שורפת יותר קלוריות ממה שהיא מכניסה לגוף. אז זה אוכל לבני אדם? אני שואל אתכם, ועונה בעצמי ממש כמו שאני אוהב: לא! זה גועל נפש, זה האוכל של האוכל!


נשבור אחורה רגע. למי שלא שמע או קרא כאן או כאן, ב-28 בנובמבר 2010, 63 שנה אחרי שהוחלט באו"ם שאולי בכל זאת מגיעה לנו חתיכת אדמה כאן בארץ הקודש, באו האירופים לבדוק שנית את העניין.


תהיה חוויה. אלוף ישראל דין שמש מול קפטן הנבחרת רן בורוכוב (צילום: יח"צ)


יאאא אולוהייים! רן בורוכוב-סוקולוב משמאל


הבדיקה כללה אליפות אירופה בקראטה, משמע ניסיון לפרק כמה יהודים באופן אישי ויסודי ממש כאן בזיסמן-ההיכל (היכל, זה מה שהוא, ככה אמרו לנו בר"ג-העיריית).


לתוהים מהו קראטה "מסורתי" בשתי מילים אומר שיש קראטה ספורט בו המטרה היא להוציא נקודות על ידי טכניקה שמטרתה להוציא קודה, ויש קראטה מסורתי בו יש תחרויות, בהן אתה מוציא נקודות על-ידי טכניקה שמטרתה להרוג את היריב מהר, חזק ובאופן יסודי ומכאיב. אתה נזהר כי זה לא יפה, אז אתה עוצר את הבעיטה רק שני סנטימטרים בתוך הצלעות, ולא מכניס את כל השוק פנימה ומחטט לו בכליות.


דקויות שכאלה, אתם יודעים.


לשמחתי (?) אני משתייך למטורפים מהזן השני, ששותים את התורה ישר מהיפנים שהמציאו כזכור את הקמיקאזה, החרקירי (הארה-קירי אם לדייק במינוח) ואת וואסבי.


שני יפנים שכאלה הגדילו ובאו לאירוע, לפקח שהמכות לא עדינות מדי חלילה ושלא יהיו לי אשכנזים כל האירופיים האלה. הם גם טרחו והעבירו אי-אלו שעות אימון בשלושת הימים לפני התחרות, רק כדי להסביר לנו שאולי פיג'מות יפניות זה יפה גם למערביים, אבל שזה לא יעלה לנו לראש.


תהיה חוויה. אלוף ישראל דין שמש מול קפטן הנבחרת רן בורוכוב (צילום: יח"צ)


ומשמאל: קפטן נבחרת ישראל, רן בורוכוב-סוקולוב


שני החביבים, בני 45, עושים צחוק מכולנו, כולל כולם. בתחום שלנו אגב מדובר בביקור שמקביל נניח למחנה אימון של פיל ג'קסון + לארי בירד אז יש עליהם כבוד, וכבוד לתת להם צריך. ועדיף מרחוק ובנימוס, הם נושכים המכובדים.


אליפות אירופה, ואני הקשיש המקשיש, מוצא את עצמי קפטן נבחרת ישראל לאירוע, שזה אומר גם המאמן באותו יום של כל שאר הנימולים החטובים, וגם מתחרה בעצמי עם מספר 001 על הגב.


הווה אומר - מהרגע שנכנסתי לאולם, כל בר דעת הבין מיד מי המטרה מספר אחת לחיסול היום בשטח. טוב שמטרה לא ציירו לי המצח. בעצם ציירו, אבל לא על המצח, יותר מתחת לעין ככה, עבודה ידנית של איזה קזחי.


נכון, קזחסטן לא ממש באירופה, אבל שם עוד לא גילו את האטלס וגם לא את מספרי הציפורניים, מסתבר. שרט לי את העין המניוק, שרט. זה בסדר, הוא חטף על זה. 0-1 ליהודים.


לא אפרט לעומק מי למה וכמה ניצח בדיוק בכל מקצה איך מי ומה, אבל כמה עובדות מאלפות: למדנו לא רע בכלל את הטריקים של היפנים. הישראלים, ההם שבן גוריון התעקש שיחיו כאן, הביאו 9 מדליות זהב, 8 כסף ו-7 ארד. מספרים נאים ואף קלים לזכירה, אז דיר בלאק - יהיה בוחן.


תהיה חוויה. אלוף ישראל דין שמש מול קפטן הנבחרת רן בורוכוב (צילום: יח"צ)


אלוף אירופה דין שמש מרביץ תורה ברב"ס, קפטן הנבחרת


אלוף אירופה החדש בקרבות (מכות למי שעוד לא הבין) הוא עלם חביב מר"ג-העיר, חייל בן 18 וחצי, דין שמש שמו. מופיע שם בתמונות בלינקים למעלה. עשה מהם צחוק, עשה. קרקס מדראנו. והם ניסו, בחיי שניסו. שלחו בו אחד אחרי השני, ונפלו שדודים כולם. מגיע להם, עמלקים.


סוקולוב-בורוכוב גם הוא היה די בסדר. נתן בראש של כמה בריטים ארורים. סקוטלנד, אירלנד, לא זוכר, משהו כזה. סבא שלי היה בבריגדה, לא התרשמתי מהם בכלל, למרות שראו עליהם בפירוש שיש להם רקע יסודי בתגרות אוהדי ביפ ברכבות התחתיות של מילוול או משהו, אבל סוקולוב היה עצבני, יעני כי כאמור הקזחי השריט אותו, אז הוא הסתדר לא רע בכלל.


בשמונת הגדולים (רבע גמר, או משהו) השופטים החליטו לעשות לנו קצת אירווזיון יענו אוקראינה, רוסיה ובריטניה, נזכרו שכל הצדדים לא באמת אוהבים יהודים עם מדליות, אז הפסדנו קצת. אנטישמים. אתכם לאו"ם!


תהיה חוויה. אלוף ישראל דין שמש מול קפטן הנבחרת רן בורוכוב (צילום: יח"צ)


במחשבה שנייה, אולי דווקא הקפטן
מרביץ תורה יען כי הצליח להגיב איכשהו, יו נואו


מול ידידי הצעיר, מר שמש (כמו השווארמיה), כבר לא עזר להם שום דבר. והם ניסו, באמת ניסו. נתן להם בראש, נתן. באמ-אמא שלהם נתן. אלוף אירופה.


לא אתבייש ואתוודה כי סוקולוב מסוים עשה קצת בושות במקצה הקבוצתי, שם היה ליהודים סיכוי סביר למדליה. בגילו הוא לא כל-כך עומד על הרגליים אחרי יום שלם של צעקות ומכות, הצעקות על עצמו, המכות (כמעט) לשופטים האנטישמיים, במיוחד לשני ג'ינג'יים סקוטים מכוערים, שמצאו זמן להיזכר פתאום שלפני 10 שנים חטפו ממני מכות בטורניר בקריסטל פאלאס. תאמינו לי, לא ברור איך הוצאנו מהם את הצהרת בלפור. נבלות היו ונשארו.


מה עוד?


מלא מדליות כאמור בכל הגילאים, החל מילדות מתוקות בנות 10 ועד מקצי ותיקים, סניורים (האירוניה אומרת, שסוקולוב ממש בקרוב יוכל להתחרות גם שם).


תהיה חוויה. אלוף ישראל דין שמש מול קפטן הנבחרת רן בורוכוב (צילום: יח"צ)


סוקולוב הקטן, סוקולוב-שלנו, הוא קפטן הנבחרת. היונה הפרטית של הקראטה


ניר יגר, רן חן, דין שמש, נעה אביגד (אל תעצבנו אותה, אלופת אירופה לנוער), דניאל ברוך, יובל ויצמן, יוסי שפירא ועוד ועוד. אתם לא שמעתם עליהם, אבל כמה וכמה (וכמה!) חלומות רעים יעופו עליהם בערבות איטליה, גרוזיה ויורקשייר.


וואלה גאווה הביאו לי, הקפטן הישיש המתפרק והמפרק . ילדים טובים החבר'ה שלי, מתוקים אחד-אחד אפילו הם בני 53. ונושכים, כמו הקפטן, בל נשכח. נושכים חזק.


קיבלנו שורה בעיתון, גם היא באדיבות ידיד האומה , אחד זאבי משהו. יש ביפ ספרדי או משהו , למי אכפת ממדליות.


באנו הביתה, שמנו הרגל בקרח, חבשנו האצבע, חיטאנו ביוד את העין, או להיפך, או שלושתם או שקר כלשהו. מישהו אמר ברדיו שמכבי ת"א חטפה מתיישון ג'יימס.


חייכנו, בכינו, חייכנו. לא בסדר הזה.


יום טוב ליהודים. במיוחד ליהודי הזה.


תהיה חוויה. אלוף ישראל דין שמש מול קפטן הנבחרת רן בורוכוב (צילום: יח"צ)


וכל עוד יש שם סל באמצע, בין שניהם, האייטמון הזה אוכל גם בכדורסלע-האתר


אז כפיים לבורא עולם, ולחברים מיפן גם, שלימדו אותנו לעשות כבוד ואם אפשר לתת גם רגל לפנים של המנוול שם ממול.

 
 
אנטונלו ריבה
 
 
גיל סלע
 
 
Powered By Art-Up