הברומטר. קווים לדמותו
למה כולם משתמשים במושג ברומטר בהקשר של 'על פיו תקום או תיפול הקבוצה'? רן בורוכוב-סוקולוב שוצף כנהר גועש, ויש לו כמה וכמה (וכמה!) חידושונים.
3/5/2011    
 

רגע של עברית, בעצם באנגלית, או לטינית, או יידיש, וואט אבר. בספרות ומטאפורות, או, זה מה רציתי.


במילה ברומטר המטרידה עד מאוד נעסוק היום, יען כי הלוואי שהיתה לי מנת שווארמת בינו (ד"ר שקשוקה פתח שווארמיה ביפו, מי שלא טעם לא קיים) על כל פעם ששמעתי את השימוש השגוי במונח ברומטר בהקשר כדורסלני כזה או אחר.


על פלישתו לענף הביפ כבר אין לנו כוח לקלל היום, בואו נתרכז בעייסק שלנו.מספר דוגמאות:


מוצג מספר 1: רונדו הוא הברומטר האמיתי של בוסטון.


מוצג מספר 2: שני הסנטרים האלה הם הברומטרים של הקבוצות שלהם. כשהם טובים ומעורבים בשני עברי המגרש, קשה מאוד לעצור את הלייקרס ואת המאבס.


מוצג מספר 3: הרכז הפנומנאלי של מכבי ת"א הוא ה-ברומטר של המערכת. בלעדיו, התקפת הקבוצה היתה אובדת עצות בפיראוס.עכשיו ככה, אני, רן בורוכוב סוקולוב-כספיתוב לא יכול לשמוע זה יותר. השימוש במונח-מטאפורה הזה מגיע בכל שידור, בכל כתבה, בכל טור פרשנות, ולאחרונה גם בסיר הפסטה עגבניות שלי.


המרבים בשמחה הם מאמננו האדמוני-בקושי-לשעבר, האדלשטיין הנכבד, וכמובן יותר מכל עפר השלחי, האיש שלדעתי ייבא את המונח מעבר לים הגדול והטמיע אותו כאן בהיברו-אנגליזית המצ'וקמקת שלנו.


ועל מה בדיוק יוצא קצפי? הגדרה מילונית, בדקתי בעצמי - ברומטר הוא מד לחץ. ליתר דיוק, מכשיר מדידה ללחץ אטמוספרי. פטנט מעולמם של החזאים, הטייסים ושאר נכבדים שכאלה.חוזר שנית - ברומטר הינו מד לחץ אטמוספרי.


ברומטר אינו, לא היה ולא יהיה: מנוע, סוס שחור, סוס אפור, אביר על סוס לבן, משיח על חמור לבן, בוכנה, דשן, מזון, דלק מנועים, דלק מטוסים, דלק יימח שמה של המדינה הזאת 400 שקל טנק דלק, טנק, סילון, מטוס סילון, מייקל אייר ג'ורדן, מייקל יאנג, דה יאנג אנד דה רסלס.
פרשנינו האהובים משום מה משתמשים במונח ברומטר, כמטאפורה לעבודת הצוות טובה/רעה של קבוצה. למשל - אם פאו גאסולינה נתן 25 נקודות ו-12 ריבאונדים אז הלייקרס משחקים טוב ובדרך אל האושר עם הגביע ביד. זה עוד במקרה הטוב. לפעמים סתם לוקחים את השחקן הכי טוב בקבוצה, מודיעים שהוא הברומטר, וזהו.


אבל אמרנו קודם, אפילו פתחנו ויקיפדיה בשביל זה - ברומטר הוא מכשיר מדידה. מדידה, יענו למדוד, לתת פידבק על משהו אחר, משוב, כלי להערכה, אומדן וכו'.


אז אם שחקן הוא הברומטר - אז הוא לא הגורם היוצר, הסיבתי, המניע וכו'. אם לדקדק, מדובר על מד לחץ, משמע שימוש נכון באמת יהיה לדוגמא - מספר שערותיו הלבנות של סר ש. הוא ברומטר למספר האליפויות של סן אנטוניו.


אבל נעשה מערוף נוריד את המילה לחץ, נישאר רק עם כלי מדידה.


כלומר- המלומדים טוענים שמספרים של שחקן X מהווים מדד כלשהו להתנהלות כלשהי של הקבוצה. וכאן עולה הסעיף הסוקולובי לשיא הטורים הברומטריים אטמוספריים בלוטנללללרייים שלו:


ב99% מהמקרים בוחרים להדגמה את השחקן הכי חשוב בקבוצה, את האקס פקטור. לא את הכוכב - קובי, נוביצקי, דריק רוז - אלא מישהו קצת מאחור, לא זה שבאור הזרקורים.
אבל הוא לא ברומטר!!! הוא מרכיב מניע! אם גאסול טוב, זה מניע את הקבוצה קדימה! אם בורשטיין דופק דאנקים כאילו היה זה 2001 בפאריס, אם דרק פישר קולע שש שלשות במחצית - כל אלו לא מדד ולא נעליים, אלו סיבות לנצחון. פעולה ותגובה, מחולל ותוצאה, כוח ותגובה, ניוטון ואיינשטיין.


גם את הפסיכולוגיה שמאחורי העניין אני לא כל כך מסמפט, כי חושדני שמדובר בנסיון להפגין אובר התחכמות. במקום להגיד שאם קובי וגאסול טובים הלייקרס מנצחים, מחפשים לשלוף עוד איזה מדד עאלק מהמגירה. אבל על פסיכולוגיה של אחרים, מי אני שאמתח ביקורת, כל עוד הקופסא השחורה שלי בצבע ירוק תוכי.


הבנתי? הבנתי.


אז באמאמאמא שלכם, רק אל תגידו לי שפרקינס היה הברומטר של מכבי ת"א. עלולה לעוף לי כספית מהאוסצילוסקופ.האינפנטיל מחוזז חוזים וחזיזים


אני מודיע כבר עכשיו, ושלא יהיו אי הבנות בהמשך הדרך: בשם העם, הנשיא ועצמי בעיקר, אני דורש במפגיע כי נציג מוסמך של כל גוף כדורסל ביקום + נוטריון עיראקי + רו"ח יקה אוסטרי (למי שלא יודע, היקים הגרמנים הם להקת הנח"ל ליד האוסטרים) יבדוק כל מילה בזכוכית מגדלת בלו"ז השונים והמשונים, כדי שחס וחלילה לא נתקל שוב עתיד בצרה הצרורה שקמה עלינו לכלותינו:


משחק ביום שישי בערב ב-22:00. יש גבולות. בשביל דוויין ווייד מול ריי אלן אני מוכן (נניח) לקום ב-4 בבוקר. בשביל פאבלו פריג'יוני אני מתעצל לקום להביא במבה מהמטבח.


לתשובת לבכם, כי אחרת העם, הנשיא ואנוכי בעיקר, נאלץ לפרוש לנו לליגה האדריאטיץ' ולהקים שם בשקט'ץ ובשלווה את כדורסלע-ץ' האתר-ץ'.


ולאור גלי החום הנוראים שבאים עלינו מצד מיאמי המשוקצת, כל שנותר לנו הוא אך זאת לבצע: "היידה גוני, זועקים אנו מבעד לגלים!!!".


גוני יזרעאלי


נ.ב. מתנצל בפני העם ובעיקר מול משפחתי החיה והפחות החיה על העברית הקלוקלת בה נכתב האייטמון הנ"ל, שלא לדבר על התחביר. ככה זה כשאני עצבני ויש לי קריזה-מטר בגרון.

 
 
דימה שקולין
 
 
אנדרו גייז
 
 
Powered By Art-Up