לקלוע, למסור, לכדרר
רן בורוכוב-סוקולוב מרביץ תזה בלי פאנץ' ליין בעניין הגארדים ב-NBA. נאזין לו במזגן, כי עדיף מלהאזין לו בלחות שבחוץ.
25/6/2013    
 

זהו גמרנו, המנוולים שוב לקחו.

גם במנש, ושם זה רציני יען כי גברו על ניחוס של סר ש. לא פחות ולא פחות, גם באירופה ריאל ורודי המעפן ניצחו את ברצלונה ואליל הסיפרה, מיסטר נבארו, משחק חמישי בסדרה נו מה, אפילו סיינה הקרציות עוד פעם נהיו מכבי והחליטו שהם אלופי איטליה.

אה, רגע, כאן עידו קיר בטון לקח. איזה כיף. כיף גדול. גם בשביל המקל. ואם אין לפחות 4 קבוצות מנש ששמות לו חוזה על השולחן למען יבוא וייתן תורה יהודית מעמדת הרכז המחליף - וואלה הם לא מבינים כלום שם.

אבל זה לא חדש הרי, שהם לא מבינים שם מאום ומכלום, שהרי אם אפילו פופוביץ' לא עושה עבירה ונותן לריי אלן שלשה, מה נלין על אזובי הקליבלנד.

מתוך סדרת מיאמי- ס"א, והמעקב אחרי שני הגארדים המשונים של שתי קבוצות אלה, ווייד וג'ינובילי (האחרון חייב לפרוש ומהר) עלתה לעצמי שאלה, ומן הסתם גם עניתי. ואז עלתה עוד אחת, אז עוד פעם עניתי. ואז, הקיצר, הקשיבו נא.

הבה נעבור רגע על האב טיפוס של החמישייה הקלאסית בכדורסל, חמש עמדות וכו', אשר למרות בואם לעולם של מיני לברון ג'יימס או אפילו מיני טוני קוקוץ' ברדקיסטים, עדיין עסקינן בתוכנית העבודה האופטימלית למאמן באשר הוא. אני מדגיש כי מדובר באב טיפוס, לא בהכרח בשחקן הכי טוב בעמדה, תבינו עוד שניה.

רכז - סטוקטון. מג'יק יותר טוב כמובן, אבל כשחושבים על זה שבא לקבל ראשון את הכדור, מוליך מתפרצת, נותן מסירה על המילימטר, ברם אולם גם בעל יכולת חדירה קליעה מכובדת (על פיק אנד רול חבל לדבר) – ישר עולה לראש תמונתו של ג'וני בוי במכנסיו הכה קצרות מדי (מי שילחץ על המילה ג'וני בוי, יקבל את השיר הכי מרגש בחיים שלו, בי נשבעתי, בכל הרצינות).

SG - מייקל נו מה. חבל על כל מילה.

SF – ובכן, לי יש בראש את פיפן. עושה הכל מכל, הגנה, הובלת כדור כשצריך, ריבאונד וכו'. שוב, לארי היה יותר טוב, בהרבה אבל הוא, כמו מג'יק (כמו לברון, להבדיל קודש מחול) בתכל'ס הסתובב איפה שרצה ועשה מה שרצה.

PF- אם כבר סטוקטון, אז ברור שקרל מאלון מגיע גם. צריך להסביר למה? אם התשובה חיובית, אז עזבו אותי באמשכ'ם, האייטמון הזה גם ככה לא בשבילכם, לכו להדביק תמונות באלבום של סופרגול או משהו. עוד דוגמא טובה לעמדה הוא קווין מקהייל המשובח, אחד שמשום מה לא תמיד זוכרים כמה ענק היה.

סנטר? האב טיפוס שלי, ואני לא ראיתי את ראסל-צ'מברליין, הוא שאק. הכי גדול, הכי חזק, הכי עושה טרור. אני אמנם גורס כי אולג'ואן היה יותר טוב, אבל כשמחפשים אב טיפוס לתפקיד - תנו לילד תמונה של שאק שובר את הסל.

אז סטוקטון-מייקל-פיפן-מאלון-שאק.

אם נביט רגע על קבוצות הליגה כיום, אני מוצא קבוצה אחת בין הגדולות, שבנויה יחסית דומה לפי האב טיפוס הזה, וזאת אינדיאנה. קצת אולי ממפיס, סן אנטוניו, אם ג'ינובילי עושה לרגע קולות של 2004, אבל הרוב מאלתרות לפי מה שיש.

לאינדי יש רכז טוב, סנטר בריא מג'ורג'טאון, דיוויד ווסט חיה רעה, פול ג'ורג' שעוד עשוי להיות, ובקרוב השחקן הכי טוב בעולם, רק עם הגארד השני יש קצת בעיה, כי סטיבנסון הלזה נחמד (?!) הוא, רק יש לו קצת בעיה בקטע הזה של לשים את הכדור אין דה בסקט.

נכון? נכון.

אם אתם עוד כאן, אז זמן להעלות סוגיה עבורה התכנסנו בעצם.

איפה כל הגארדים? מה הולך כאן?

לג'יילן רוז המופרע יש תאוריה בסיסית לגבי שחקן, בעיקר גארד. עוד לפני ההגנה, אתלטיות וכו', הוא צריך לדעת לעשות שלושה דברים: לקלוע, למסור, לכדרר, ולפי המדד הזה, יאאא אולוהייים המצב קשה.

ניקח למשל את הגארד הכי טוב בליגה כרגע, שבמהלך הרצף של ההיט הזכיר קצת את השחקן שהיה לפני הפציעות, מיסטר דוויין ווייד השנוא עלי.

ובכן, לפי מדד ג'יילן - יודע למסור, יודע לכדרר, אבל לקלוע? מעל לשני מטר מהסל האיש נגר. כשהוא בכושר זה לא מפריע, כי הולך עד הסל בלי בעיה, אבל בזקנתו שקופצת עליו - מסתבר שיש גבול גם לסטרואידים - יש לו רגעים עגומים ביותר.

קובי פצוע, מספיק איתו.

מי הלאה?

ג'יימס הארדן נהדר, צפוי לחמישית העונה בקרוב. גארד משובח בהחלט. נקודה לכוחות האור.

נקסט.

מישהו? איפשהו? משהו?

סטפן קרי חמודיקו לגמרי, אבל כל המיוחד בו זה שהוא לא דומה לשום גארד קלאסי (לי אישית, אם כבר- הוא מזכיר את פטרוביץ' הישן, זה שלפני השרירים, ואני מודע לכך שזה חילול קודש), אתה מופתע בכלל שהוא מצליח ללבוש לבד את הגופייה בלי לשבור לעצמו צלע.

יש את ז'אנר הקלעים - קייל קורבר, דני גרין, אבל הם לחלוטין לא מסוגלים לשים כדור על הרצפה.

יש את ז'אנר השומרים - טוני אלן, אבל כל מה שיעשו בהתקפה שהוא לא איבוד כדור זה על תקן צ'ופר.

נו? יש מישהו?

הייתכן שהגארד הקלאסי הבא בתור הוא ג'ו ג'ונסון? או וינס קרטר וריי אלן בני ה-400? אלן אנדרסון?

האם ייתכן שבתוך מהומת הסמול-בול, נעלם לגמרי התפקיד של ההוא שאומר בסוף לכולם "זוזו, תראו איך עושים את העבודה" ?

האם מסתמן פאנץ' או כיוון כלשהו לאייטמון הזה? ובכן, לא ממש. להגנתי אומר כי הכתובת הייתה על הקיר. אבל אם אתה חולם מנש, זכרו מה אמר דוד ג'יילן, או דוד סוקולוב, אם אתם יותר בקטע של רמת גן מאשר הדאון טאון של דטרויט: לקלוע ,למסור, לכדרר.

ובפרפרזה על דוקטור האוס, שהוא לגמרי מסיפור אחר: I'm too handsome to play defense

אם מחפשים אותי אני במזגן עד ספטמבר, תודה והיידה-גוני לכולם.

 
 
עדי גורדון
 
 
יפה ירקוני
 
 
Powered By Art-Up