נראו לאחרונה
 
 
מדריך הכדורסל השלם לעונת 1998/99    מדריך הכדורסל השלם לעונת 1998/99
לפרטים נוספים
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
  
 
 
 
 
 
 
 
 
איש הזאב

בדומה לשאלה המיתולוגית "כיצד נברא העולם?", גם לסיפורים העומדים מאחורי כינויים של שחקנים יש כמה וכמה גרסאות. ואפילו עוד כמה.

הרעיון המקורי היה לא רק להסביר את הסיבות לכינויים, אלא גם לגלות מהיכן צצו ומהו מקורם. בעניין הזה הושגה הצלחה חלקית בלבד, שכן היו לא מעט מקורות שביקשו להישאר בעילום שם, או בתרגום חופשי: אבדו עקבותיהם, כשאפילו הכלי המדהים הזה, האינטרנט, נותר חסר אונים.

ברשימה זו יש המון כינויים מוכרים וגם, כמעט בוודאות, כינויים שעליהם תשמעו בפעם הראשונה כי איזה שמוק בטלוויזיה אמר וזה נשאר דחקה של המעגל הקרוב למושא הכינוי (או משהו בסגנון הזה).

חלק מהכינויים קצרים, חלקם ארוכים, חלקם מוזרים, חלקם טיפשיים וחלקם ממש, אבל ממש טיפשיים. ותהיו מוכנים נפשית: אתם עומדים לפגוש הרבה סבים וסבתות, דודים ודודות, וסתם הורים שנטרפה עליהם דעתם או שנחנקו באמצע האוכל ויצא להם שם הזוי, שנדבק כמו מסטיק לחייו של בנם המסכן.

בנוסף, בגלל שחלק גדול מעבודת המחקר התבצעה בסייבר-ספייס – ושם, כידוע, גם יש לא מעט שטויות – יכול בהחלט להיות שנפלה טעות בפירוש כזה או אחר של כינוי. היה ניסיון כן להסתמך רק על מקורות שנראים אמינים ולהצליב כמה שיותר, אבל אם אתם מכירים מקור רשמי לפיו קיים כינוי אחר, או פירוש שונה לכינוי – אתם מוזמנים לתקן את המעוות על ידי משלוח הערה לתיבת המייל הנשיאותית הקבועה בלינק המכובד 'דבר אלי יפה'.

ישנם גם כינויים שלא נכללו ברשימה: למשל, קיצורי שמות ("פיפ"), ראשי תיבות (KJ) ועוואנטות (CP3 או CB4), או כל מיני "ביג" למיניהם ("ביג זי"). אלה לא כינויים רציניים. זו עצלנות, יו נואו. כרגע מדובר בניסיון לקבץ כל כינוי של כל שחקן שכף רגלו דרכה ל-NBA, אפילו היה הפושטק ביותר. לא פשוט, אבל היי – גם לחיות עם כינוי כמו "Pig" זה לא פיקניק.

א     ב     ג     ד     ה     ו     ז     ח     ט     י     כ     ל     מ     נ     ס     ע     פ     צ     ק     ר     ש     ת    
די גרגוריו, ארני –Earnie No D
רוקי השנה ב-1974, שעדיין מחזיק שיא אסיסטים במשחק אחד לרוקי (25, אותו הוא חולק עם נייט מקמילן), אהב לשחק רק בצד אחד של המגרש.
דאנליבי, מייק (סניור) –Chicken Man
כששיחק ביוסטון, רשת עוף מקומית חילקה תקרובת לאוהדים בכל פעם שהרוקטס הגיעו ל-135 נקודות. זה קרה חמש פעמים באותה עונה, ובכל פעם היה זה דאנליבי שקלע את הנקודה ה-135.
דורסי, ריצ'ארד –Joey
לא ברור למה החליטה אמו שרלין על השם ריצ'ארד אם החליטה לכנות אותו ג'ואי ולהדביק עם זה את שאר העולם.
דייויס, בארון –Lord Baron , Prophet, B-Diddy
הכינוי הראשון ניתן לו על-ידי אוהדי גולדן סטייט, שצעקו מדי פעם "Hail Lord Baron", משל היו פשוטי העם בימי הביניים. הכינוי השני ניתן לו על ידי גילברט ארינאס (בעקיפין): בבלוג שלו, טען ארינאס כי חודשיים לפני תחילת פלייאוף 2007, דייויס אמר לו שאם הווריורס יפגשו את דאלאס בסיבוב הראשון, הם יעיפו אותם – מה שאכן קרה במציאות. הכינוי השלישי פשוט מגניב.
דייויס, מל –Killer
האיש היה בנוי היטב, וחבריו לקבוצה בניו יורק באמצע שנות ה-70' רצו שהוא יידע שהם יודעים את זה.
דאוקינס, דריל –Chocolate Thunder , Baby Gorilla
מעולם לא היה שחקן חביב יותר על זגגי ארצות הברית. האיש ניפץ לוחות סלים ברחבי הליגה זה אחר זה, ולא בכדי הרוויח את כינוייו המקוריים – אותם, אגב, הגה לבד במטרה "לעשות לעצמו שם בליגה". הראשון נקרא על שם דאנק שהמציא (והיו לו עוד הרבה אחרים).
דאנקן, טים - The Big Fundamental
כינוי שבא להמחיש את צורת משחקו של דאנקן, שאמנם לא מלאה ביותר מדי היילייטס, אבל בהחלט שופעת יסודות משחק בסיסיים ויעילים.
דרקסלר, קלייד –Clyde The Glide
כינוי שמסביר את עצמו לכל מי שראה את דרקסלר מרחף בימיו הטובים.
דניאלס, לויד –Swee'pea
אז למה קיבל האיש כינוי הזהה לשמו של בנו המאומץ של פופאי? ובכן, האגדה מספרת שמישהו חד-עין ואבחנה גם יחד הבחין כי דניאלס דומה שתי טיפות מים לדמות המצוירת, ובחר להנציח את הדמיון ביניהם.
דייוויס, ריקי – Get Buckets, Black hole
האיש אהב לקלוע, ובמשך השנים שהעביר בליגה עשה רושם שזו מטרתו היחידה בחיים. הכינוי השני הוא נגזרת בלתי נמנעת של הראשון. אגב, גם מרכוס ת'ורנטון זכה לשם "Buckets".
דייויס, גלן –Big Baby
האיש קיבל את הכינוי עוד בימי הקט-סל העליזים. בגלל שהיה כל כך מגודל ורחב מימדים יחסית לבני גילו הוא נאלץ לשחק עם שנתון גדול יותר. אז גם הגיע אלמנט ההתבכיינות על שריקות במשחקו, מה שהדביק לו מיידית את הכינוי "תינוק מגודל".
דיאו, בוריס –3D
קיבל את הכינוי כששיחק בפיניקס, על שום ריבוי המימדים במשחקו. גם הצלף בן שלשה, דניס סקוט, החזיק בכינוי הזה, אבל זה בגלל שהוא קלע ממש טוב משלוש ושמו הפרטי התחיל באות D. וכן, זה ההיפך מרב מימדי.
דלמברט, סמואל –The Haitian Sensation
דלמברט, יליד האיטי שבכלל משחק בנבחרת קנדה (עבר לקנדה בגיל 14), קיבל את הכינוי בעונת 2003-04, אז עשה קפיצה מטאורית במדי פילדלפיה כששיפר את ממוצעיו בכל הקטגוריות במאות אחוזים.
דנג, לואל –The Man From Sudan
נכון, הוא איש והוא נולד בסודן. יצירתי ביותר. נקסט.
דוראנט, קווין – Durantula
כינו שנבחר במקור על ידי הקוראים של מגזין SLAM, והשתרש היטב. מייצג נאמנה את הזרועות הארוכות והרזות של האיש, כמו גם את העובדה שרבים מפחדים ממנו. "אני אוהב את זה, אפילו מאוד", אמר דוראנט כששמע על כך לראשונה.
 
שוטה הנבואה
 
 
אבל כבד
 
 
נעבור ל-NBA: מי השניים? ...
 
 
פעמיים אלוף אירופה עם מכבי ת"א, מדליסט כסף עם הנבחרת. ...
 
 
 
 
 
 
 
Powered By Art-Up